כל מה שרציתם לדעת על מקסיקו – במקום אחד!

כמה פסו מקסיקני שווה היום?
מטבעשווישינוי
ILS5.550.00%
USD18.970.00%
EUR20.510.00%

פסטיבלים וחגים במקסיקו

שתפו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

המקסיקנים, כמו שאר מדינות דרום ומרכז אמריקה, הם קתולים אדוקים, שירשו את הנצרות מהכובשים הספרדים. למרות הניסיון של הספרדים, למחוק את הזהות הדתית הקודמת של תושבי מקסיקו, ניתן לראות עד היום שילוב של אמונות אליליות קדומות, בתוך האמונה הקתולית. החגים והמועדים, הם אחת הדרכים בהן שילוב האמונות בא לידי ביטוי.

מקסיקו ידועה כמדינה שאוהבת לחגוג, בין אם זה חגים לאומיים או פסטיבלים אזוריים. לכן ריכזנו עבורכם את כל האירועים החשובים במדינה, תחילה אירועים שנחגגים בכל המדינה, ואחר כך אירועים אזוריים. שימו לב, שהאירועים מסודרים בסדר עולה, וישנם תאריכים שהינם משוערים בלבד.

אירועים לאומיים ברחבי מקסיקו

ראש השנה- 1.1- Año Nuevo

Epiphany או Three Kings Day– 6.1

חג ההתגלות מסמל את הופעת הקדוש שהגיע למסור מתנות להולדת ישו. ביום זה נהוג לתת מתנות לילדים, ויש פעמים שהילדים מגדלים שתי מתנות: אחת מסנטה קלאוס ואחת משלושת המלכים (למרות שסנטה קלאוס נחשב לסמל חשוב יותר).

Saint Anthony Day– 17.1        

יום לזכרו של אנטוניו הנזיר הקדוש (היום מציין את תאריך מותו) ונחגג במלוא הדר ופאר. לזכרו של אנטוניו, שבאחרית ימיו, התבודד במדבריות, והעביר את ימיו בתפילה ובחברתן של חיות בלבד, נערך טקס הוקרה לבע"ח, בו כל התושבים, מגיעים אל הכנסיות עם חיותיהן, שלבושות בפאר עם סרטים בפרוותן, כדי לזכות בתפילת חסד וברכה. מדובר במראה נהדר ומשמח במיוחד, אל תחמיצו.

הקרנבל והשבוע הקדוש– במהלך השבוע הקדוש, שחל בפברואר, נערכים ברחבי המדינה (ובמדינות לטיניות נוספות) קרנבלים, לקראת צום 40 הימים של הנוצרים, שמתחיל בתום אותו השבוע. לאחר מכן, בחודשים מרץ או אפריל, חל שבוע קדוש נוסף, בשבוע שלפני הפסחא, אחת מתקופות החופש המרכזיות למקסיקנים. השבוע הזה מסיים את תקופת הצום ובמהלכו נחגג יום שישי הטוב.

יום החוקה- 5.2Día de la Constitución

יום הדגל- 24.2

יום הולדתו של הנשיא בניטו חוארז ז"ל- 21.3

יום הפועלים- 1.5

יום הפועלים הבינלאומי, שנחגג בכל רחבי העולם באותו תאריך. בספרדית Primero De Mayo.

יום העצמאות- 16.9

אחד הימים החשובים בהיסטוריה המקסיקנית, בו מקסיקו קיבלה את עצמאותה מספרד. חגיגות העצמאות נמשכות יומיים, בהם יש מסיבות, תהלוכות צבעוניות והרבה שמחה. החגיגות מתרחשות בכל רחבי מקסיקו, אבל בבירה מקסיקו סיטי מתרחשות החגיגות המרכזיות והגדולות ביותר. האירוע המרכזי הוא בסוקאלו (בכיכר המרכזית) של מקסיקו סיטי.

יום קולומבוס- 12.10- Día de la Raza

נקרא גם יום הגזע- לציון גילוי העולם החדש על ידי קולומבוס ויסוד העם המקסיקני.

Day of the Dead– 1-2.11

בספרדית "Dia de los Muertos". פסטיבל יום המתים הוא כנראה החג הכי מזוהה עם המסורת והרוח המקסיקנית. וכן, מדובר בחג, ולא באבל. זהו למעשה, פסטיבל של יומיים סוערים וצבעוניים בהם חוגגים את שובם של המתים- קרובי המשפחה שהיו ואינם, חוזרים לחגיגה של שמחה, אוכל ושתייה. החג מדגימה בצורה הטובה ביותר, את התפיסה והאמונה כי המוות הוא חלק בלתי נפרד מהחיים.

כחלק מהחג ישנן תהלוכות בהן מתחפשים למתים, החנויות מלאות גולגולות צבעוניות, ארונות קבורה ושלדים, ישנם ממתקים לבנים בצורות של שלדים ועוד שלל אסוציאציות של מוות. החגיגות הפופולאריות ביותר הן במקסיקו סיטי, בוואחקה ובסאן אנדרס.

יום המהפכה- 20.11– לציון המהפכה של 1910

יום הבתולה מגואדלופה- 12.12

Dia de la Virgin de Guadalupe, יום חג לכבוד הפטרונית הדתית של מקסיקו

Las Posadas– 16-24.12

במקביל לחג המולד, המדינות הלטיניות חוגגות גם את ה- Las Posadas, המצוין במהלך אותם ה-9 ימים של חג המולד, ומתייחס לתשעת חודשי ההיריון של מריה הקדושה. בתרגום מספרדית ה"פוסדאס" הוא מקום לינה או אכסניה, הכוונה היא לכך שמריה ויוסף חיפשו מקום מקלט ולינה ולאחר שסורבו על ידי אנשי בית לחם, התמקמו באורווה, שם ישו נולד.

חג המולד- 25.12- Navidad

כמו כל מדינה נוצרית, גם מקסיקו חוגגת את לידת ישו, בחגיגות ברחבי המדינה. החגיגות מקבלות ביטוי שונה בכל מקום, אבל מה שחשוב לדעת הוא שכולם יוצאים לחופש של שבועיים.

 

אירועים אזוריים

יום הנרות- 2.2- Candelaria

יום שמצוין בכל רחבי המדינה על ידי מצעדים, השטת נרות בנהר ובריקודים. אך בעיירה הקולוניאלית Tlacotalpanin, שנמצאת על גדת הנהר הופכים את החגיגות לפסטיבל מוזיקה מסורתית בשם Son Jarocho, שנמשך 3 ימים.

Merida Carnival– במהלך השבוע הקדוש של פברואר (שמתחיל את 40 ימי הצום).

קרנבל שנתי מקסים שמתקיים בבירת יוקטן, מרידה, ונחשב לאחד מחמשת הקרנבלים המוצלחים ביותר במקסיקו. זוהי חגיגה של צבעים, אורות וקישוטים, מגוון אירועים בכל שעות היום, תחפושות, תהלוכות ועוד שלל אירועים כמו שרק במקסיקו יודעים.

Cozumel Carnival– במהלך השבוע הקדוש בפברואר (שמתחיל את 40 ימי הצום).

אותו הרעיון כמו במרידה. חגיגה אדירה שמתפרשת על שבוע ימי, שמתחילה בתהלוכה ססגונית של תחפושות, בראשם מלך ומלכה ומאחוריהם שובל ילדים עטויי מסכות ורקדנים לבושים תלבושות מסורתיות יפיפיות. במהלך השבוע ניתן ליהנות מאוכל משובח, מסיבות פרועות, רקדני רחוב צבעוניים, הופעות שונות ועוד.

Mazatlán Carnivalבשבוע הקדוש של פברואר (שמתחיל את 40 ימי הצום).

עוד קרנבל שמח שכולל חגיגה של צבעים, מוסיקה, תלבושות ססגוניות, תהלוכות, מסיבות ריקודים עד אור הבוקר ואוכל נהדר. האירוע המרכזי הוא הכתרת מלכת הקרנבל. מאות אנשים מכל רחבי מקסיקו ומשאר העולם מגיעים לקרנבל הנפלא הזה אשר נחשב לשלישי בגודלו אחרי הקרנבלים בברזיל ובניו- אורלינס.

 

שימו לב, כי הקרנבלים, במהלך השבוע הקדוש, נפוצים במדינות לטיניות נוספות, בדרום ומרכז אמריקה. וכן בערים נוספות במקסיקו. הבאנו לכם את הבולטים שבהם.

Annual Witch Gathering– יום השישי הראשון של חודש מרץ.

מפגש המכשפות השנתי מתקיים בחודש מרץ, על שפת האגם בעיירה Catemaco, אשר מצויה במחוז וורקרוז. במהלך האירוע המרתק הזה מתכנסים עשרות קוסמים, מכשפים, מרפאים אלטרנטיביים, קוראות בקלפים ושאר מיסטיקנים למיניהם ומסתערים על כל מבקר אשר מגיע לאזור, מציעים לו טיפול קסום שישנה את חייו, או לפחות אבן טובה, קמע למזל, קלפי טארוט, תרופות פלא ושאר מזכרות מיסטיות למיניהן. כמובן, שרוב המשתתפים הם שרלטנים והאירוע הוא לשם השואו בלבד.

חגיגות ה-5 במאי בפואבלהCinco de Mayo in Puebla

סינקו דה מאיו היא חגיגה שנערכת בחמישי במאי, בארצות הברית ובמקסיקו, בעיקר במדינת פואבלה. פירוש השם הוא "5 במאי", התאריך בו נערך קרב פואבלה. התאריך מציין את ניצחון הצבא המקסיקני על כוחות צרפתים ב-5.5.1862, תחת הנהגתו של גנרל איגנסיו סראגוסה. לכן, מקסיקנים וגם אמריקאים ממוצא מקסיקני, רואים ביום זה מקור לגאווה לאומית. נקרא גם חג המורשת המקסיקני.

 ביולי-Guelaguetza Festival

פסטיבל של מוזיקה וריקודי פולקלור, שמחיים את המסורת המקסיקנית. הפסטיבל נערך בעיר וואחקה, באמפיתיאטרון על גבעה. מי שרוצה להשתתף באירוע צנוע יותר, הערים השכנות של וואחקה, מארחות אירועים דומים, בקנה מידה קטן יותר.

 

Festival Internacional Cervantino– אוקטובר

פסטיבל שמוקדש לסופר בספרדי מיגל סרוונטס, מחבר דון קישוט. הפסטיבל מתקיים באוקטובר בעיירה Guanajuato, שנחשבת לאחת הערים הקולוניאליות היפות במקסיקו, והופכת להיות מדהימה עוד יותר בתקופת הפסטיבל.

Fiestas de Octubre- אוקטובר

מדובר בסוג של אוקטובר-פאסט, כמו זה שמתקיים באירופה. למרבה ההפתעה, הפסטיבל מתקיים בעיר גוודלחרה, שידועה בעיקר בזכות הטקילה, המריאצ'י ועוד סממנים מקסיקנים בולטים. אז, למרות הרושם שנוצר מהעיר, תשמחו לגלות שיש לה גם צד פחות מסורתי. במהלך כל החודש תוכלו לחזות בתערוכות אומנות מודרניות ועכשוויות ולשמוע הופעות רוק (לא בטוח שתמצאו כאן את מיטב להקות הרוק הבינלאומיות) אבל בטוח תקבלו קאברים שלהן.

Morelia International Film Festival20-28.10

פסטיבל הסרטים שמתקיים העיר מורליה, מעיר את העיר הקולוניאלית הקטנה הזו לחיים. הסרטים שמוקרנים הם בעיקר דוקומנטריים וסרטי מדע בדיוני, המציגים את זווית ראייתם של הדור הצעיר של קולנוענים מקסיקנים. עיקר ההתרחשות בכיכר המרכזית בה, כל ערב, מוקרנים הסרטים, ובבתי הקפה שסביבה.

Fiesta de Santa Cecilia- 22.11

יום הוקרה לפטרונית המוזיקה סיסיליה. לכבוד המאורע מתכנסים במקסיקו סיטי, בכיכר גריבלדי, נגני מריאצ'י ומוזיקאים שונים ועורכים הופעות, שלרוב כוללות גם ריקודים, שתייה ושירה.

 

 

לפירוט כל הפסטיבלים לפי מדינות, באתר: satmexico.net

לתאריכי החגים לשנת 2018: timeanddate.com